Blog FITJOY

5 největších mýtů o výživě

Rozhodla jsem se, že chci zredukovat nějaká ta kila navíc, která mi během posledních let plíživě přibyla. Prostě a jednoduše – chci žít lehčeji a zdravěji. A to jednou pro vždy! Jenomže….

Kamarádka kamarádky říkala, že proto abych byla v mém snažení úspěšná, musím začít vážit potraviny a počítat přesný příjem kalorií. Jiná kamarádka kdesi četla, že to zas až tak nutné není. Moje mamka mi pro změnu radí omezit lepek. Na internetu se v jednom článku objevila informace, že při redukci je nutné omezit veškeré tuky na minimum, nedávná studie popisuje, že hubnutí s tuky ve výživě nemá co dělat. Tenkrát mi pomohla ta dieta z časopisu, při které jsem jedla jen ovoce, zeleninu a maso. Ale vzpomínám si, že jsem při ní měla strašný hlad a byla protivná! Dokonce i sama sobě.

A tak dále a tak dále…

Co teď?

Těch informací všude kolem je tolik, že vůbec nevím, které si vybrat. A tak není divu, že svoji pomyslnou startovní čáru ke zdraví a štíhlé postavě neustále posouvám. Jsem demotivovaná, zmatená a vůbec netuším, které rady jsou právě pro mě ty vhodné.

Nepřipomíná ti to něco? Ze všech různých zdrojů se na tebe valí spousta informací, které se navzájem popírají a mění rychlostí světla. Sepsala jsem pár odhalených výživových mýtů, které by pro tebe mohly být alespoň malým vodítkem do tvého startu. Pojďme se na ně společně podívat.


1. Počítání kalorií je základ

Zkoušela jsi už někdy striktně počítat snědené kalorie v průběhu dne? Říká se, že proto, abys byla při dosažení svých nutričních cílů úspěšná, je zapotřebí detailně dodržovat doporučený energetický příjem. To s sebou často nese čtení etiket, počítání snědených kalorií i nekonečné vážení potravin. Obtížnost dodržování takového režimu však často převažuje nad jeho potencionálními přínosy. A tak to málokterá z nás dokáže vydržet a vrací se zpět do starých kolejí.

Faktem je, že úplná neznalost energetické bilance může vést k tomu, že vynecháš živiny, které tvé tělo potřebuje pro správnou funkci metabolismu a dalších pochodů. Dlouhodobé snížení příjmu energie pod hodnotu, která je nutná pro udržení vitálních funkcí organismu (bazální metabolismus) může vést k tomu, že se dostaneš do stavu tzv. “skryté podvýživy” a dojde k následným hormonálním problémům. Přibližný odhad energetické hodnoty a množství jídla by jsi měla mít alespoň v oku. Ale naprosto detailní dodržení energetického příjmu rozhodně není nutné! Naopak – při běžném denním rytmu neudržitelné a omezující.

Jistě, energetický deficit (tj. snížení příjmu kalorií pod hodnotu, tvého denního energetického výdeje), je stále zásadní pro redukci hmotnosti. Existují však i racionálnější a udržitelnější způsoby.

Zásadní je vhodný výběr kvalitních potravin a jídel, které dodávají množství vlákniny, kvalitních bílkovin, zdravých tuků, vitaminů a minerálních látek. Měj ponětí o přibližné energetické hodnotě stravy, jez pravidelně a nenech tělo nekontrolovaně hladovět. I ve výživě často platí, že méně znamená více.

2. Diety pomáhají k vysněné postavě

Diety, diety a zase jen diety… Pokud by jedna jediná z nich fungovala, všechny jsme krásné, zdravé, štíhlé a úspěšné. Jenomže… Takové zásahy do jídelníčku často staví řešení mimo tebe. Mě představa striktního dodržení, do detailu předepsaného jídelníčku, doslova vyvádí z míry a působí tak nějak arogantně. Všechny vymyšlené a sepsané diety budou vždy stavět řešení problému mimo tebe. Nenaučí tě nad stravou racionálně přemýšlet a hlavně neberou v úvahu tvé emoce. A život o emocích přeci je, nebo ne? Než aby ses nechala ve výživě omezovat, zkus nad stravou raději trochu zdravě zauvažovat. Výsledky sice nebudou tak raketové, ale uvidíš, že budeš úspěšnější a o kousek, anebo spíše pořádný kus, spokojenější.

Získej vysněnou postavu, FITJOY, online fitness, tvůj online trenér, jak zhubnout, cvičení doma, fit recepty, zdravý jídelníček, workout

3. Jez malé porce vícekrát denně

Pakliže se tvé nutriční cíle zaměřují především na nárůst svalové hmoty, doporučuje se jíst menší jídla po celý den, aby docházelo ke stimulaci syntézy bílkovin. Pro nás ostatní ale neexistuje žádný důkaz, že takovýto režim umožňuje absorbovat více živin, než při základním příjmu tří hlavních jídel. Některé z nás dávají přednost, především z pohledu psychologického, režimu s menšími porcemi energeticky méně vydatných jídel v průběhu celého dne. Jiné máme zase raději méně porcí, za to energeticky vydatnějších. Mnohem zásadnější, než celkový počet jídel za den, je konečná energetická hodnota jídel a jejich kvalita. A tak si zvol svůj režim sama dle toho, jaký máš cíl, denní zápřah a tak, aby vše bylo co nejpříjemnější.

4. Všechny tuky jsou špatné

Tuky jsou energeticky nejvydatnějším zdrojem energie ze všech makroživin. Možná proto se je spousta z nás dodnes bojí do jídelníčku zařazovat a stále se řídí zastaralými výživovými doporučeními. V poslední době je ale stále více výzkumů, které zdůrazňují skutečné výhody některých tuků v naší stravě. Jistě jsi alespoň zaslechla o prospěšnosti zdravých tuků v naturálních ořeších, semenech, avokádu, za studena lisovaných olejů jako je napříklád kokosový, mandlový či MCT olej. Jedná se o skupinu tzv. mono-nenasyceným mastných kyselin s obsahem blahodárných omega 3 mastných kyselin, které jsou nezbytné pro řadu funkcí v organismu. Starají se o kvalitu tvé pleti, vlasů, lépe se díky nim ze stravy vstřebávají vitaminy A, D, E a K. Pyšní se také poměrně vysokým sytícím efektem. Takové tuky do jídelníčku rozhodně patří! Tak se jich neboj a zařazuj podle libosti. S citem a rozumem.

Technologicky zpracované potraviny obsahující tuky, jež byly oxidovány vysokými teplotami – tzv. trans tuky (cukrárenské výrobky, sladkosti, pochutiny apod.), raději z nákupního seznamu vyškrtni. Takové látky žádnou kvalitu do jídelníčků skutečně nepřinesou a v životě přináši celou řádku  někdy velice nepříjemných problémů.

5. Vejce jsou špatná

Vejce obsahují cholesterol, takže budou mít automaticky negativní vliv na hladinu cholesterolu v krvi, říká se.

Je sice pravda, že vejce cholesterol obsahují a je také pravda, že vysoký cholesterol v krvi je spojen s kardiovaskurálním onemocněním. Ve stravě má však skutečně minimální účinek na jeho celkovou hladinu v krvi. Tvá játra této látky produkují každým dnem daleko více, než ji můžeš získat pomocí stravy. Za přítomnosti nadměrného množství cholesterolu v jídelníčku dokonce játra snižují jeho produkci.

Veř, že se ve tvém jídelníčku mohou objevit daleko větší nepřátelé, mající vliv na vysokou hladinu cholesterolu, než je cholesterol samotný. Jsou to především trans nenasycené tuky, obsažené v řadě technologicky zpracovaných potravin, tuky nasycené a vysoký podíl rychlých cukrů – “zabijáka” dneška, který na nás v obchodech číhá skoro v každém regále s potravinami.

O cukru a dalších odhalených nutričních mýtech zase někdy příště v dalším článku :). 


CITACE:

10 nutritions myths debunked. DNA FIT.  Červen 4, 2016. https://www.dnafit.com/blog/10_nutrition_myths_debunked_3357.asp

Mcnew, Aimee. „The 15 Worst Nutrition Myths.“ Paleo hacks. Červen 19, 2017. https://blog.paleohacks.com/worst-nutrition-myths/

Eating to much vs. eating too little. DNA FIT. Srpen 17, 2016. https://www.dnafit.com/blog/eating_too_much_vs_eating_too_little_3332.asp

 

Nahoru